Ekşi Elmalar 2016

Ekşi Elmalar, yerli film önerisi izlediğimiz filmlerde sinema duygusunu özleyen gişe seyircilerine mükemmel gelecek bir film. Aşk öyküsünden daha fazla, gönüllerde ekşimtırak bir tat bırakacak bir aile hikayesi. İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Ekşi Elmalar Filminin Konusu Nedir

Yönetmenliğini Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı Ekşi Elmalar filmi, belediye reisi Aziz, eşi Ayda ve talipleri çok olan kızları Muazzez, Türkan ve Safiye’nin etrafında dönen bir öyküye odaklanır.

Ekşi Elmalar Neyi Anlatıyor?

Hakkari’de geçen öyküde herkesin imrendiği elma bahçesinin içinde evleri bulunan ailenin üç güzel kızının evlilik çağına gelmiş olması, bu beldede taliplerini arttırır. Küçük bir bölgede gözlerini açan ve dış dünyadan habersiz üç güzel kızın tek hayali sevdikleri kişiler ile evlenebilmektir. Fakat sert mizacı ile tanınan babaları ve aynı zamanda belediye reisi olan Aziz için bu pek de mümkün değildir. Zira Aziz, tıpkı elma bahçesindeki ağaçlara söz geçirebildiği ve budayabildiği gücü, kızlarının düşlerini kırpmak için de kullanır. Üç kardeşine de ayrı ayrı biçtiği roller ve verdiği kararlar, filmin gidişatı boyunca hepsini farklı noktalara savurur ve bunun sonucunda mutsuz bir hayat yaşarlar.

Ekşi Elmalarda Kadın ve Erkek Rolleri

Yılmaz Erdoğan’ın birçok filminde olduğu gibi Doğu’nun topraklarındaki yaşam mücadelelerine, acılarına veya umutlarına odaklandığı film, birtakım cinsiyet rolleri ile sağlamlaştırılmıştır. Film boyunca Muazzez’in dilinden aktarılan öyküde Aziz’in sert tavrı ve kötücül bakış açıları, filmin sonlarına doğru hayatın getirisi olan bir hastalık ile tamamen dönüşüme uğrar. Zira hafıza problemleri yaşayan Aziz, yaşlı ve bunak bir adamın acınası hikayesi ile karşı karşıya kalır. Yine de, film boyunca kadınların herhangi bir seçimleri olmaması ve ataerkil bir toplum odaklı yaşama durumu oldukça baskın olarak hissedilebilmektedir.

Ekşi Elmalar Coğrafyası

Hakkari’de başlayan öykü, Akdeniz’in sıcak topraklarına Antalya’ya kadar uzanır. İlk başlarda kendi iradesi ve kararlarıyla oluşturduğu meyve bahçesinden, kendi topraklarından ayrılmak zorunda kalan Aziz için, tanımadığı bir yerde tam anlamıyla hafızası yerinde değil iken tanıdık bir ağaç görmek şaşırtıcıdır. Aziz’in son yerel seçimi kaybetmesinden sonra ve hastalığının iyiden iyiye artmasından sonra tüm aile, Antalya’da yaşayan kızlarının yanına yerleşir. Bu noktadan sonra hikaye, Aziz’in dönüşümünü, Ayda’nın hastalığını ve kızları Muazzez’in mutluluğuna engel olan babasına bir çocuk gibi bakarak yaşlandığı anları ele alır. Yine de Hakkari’de tanışılan eski bir dost, bir hayal kırıklığı, tanıdıkları bir elma ağacını göstererek umutları yeşertir.

FRAGMAN

Şuna da göz atabilirsiniz: Cennete Bilet - Ticket To Paradise 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Themes