Arabam Çalındı Ne Yapmam Gerekiyor?

Araba calinmasi min scaled

Arabam Çalındı Ne Yapmam Gerekiyor?

Araç çalınması, hırsızlık olaylarının başında yer almaktadır. Bu konuda çete boyutuna varan eşzamanlı hırsızlık ile araçlar çalınmaktadır. Aynı hızla sanayide ya da oluşturdukları alanda parçalayarak aracı tespiti zor hale getirmektedir. Hal böyle olunca polise başvursanız da araç plakasından araştırılacağı için siz aracınızı bulana kadar kötü niyetli kişilerce hedeflerine ulaşmış, parçalar çoktan satılmıştır.

Araç Çalınmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler Nedir?

Mühim olan araç çalındıktan sonra yapılması gerekenler değil, çalınmadan önce gerekli tedbirlerin alınması hırsızlığın önüne geçilmesini sağlar. Araç kaskosu bu konuda oldukça önemlidir. Herhangi olası bir durumda zararınızı karşılayabilir mağduriyetinizi bir nebze hafifletebilirsiniz. Anahtarı araçta bırakmak ise ciddi bir tedbirsizliktir, aracınızdan kısa süreli ayrılmanız halinde dahi anahtarınızı alarak aracınızı kilitlemeniz gerekiyor.

Aracınızı her yere park etmeyin. Oto hırsızlarının tercihi; güvenlik kamerası olmayan, karanlık ve izbe sokaklardır. Mümkün mertebe güvenlik kamerası olan yerlere, uygun sokak arasına ya da otoparka park edin.

Aracınız Çalındıysa Ne Yapmalısınız?

Öncelikle aracınızın saat kaçta çalındığını tespit etmeye çalışın. Şayet mümkün değil ise aracınızı son park ettiğiniz yerde bulunan güvenlik kamera kayıtlarını işinizi hızlandırmak adına temin edin.

Genellikle mevcut kamera kayıtlarını vermemek adına “kaydetmiyor” ya da “bozuk” diyeceklerdir. O halde öncelikle tutanak tutturmanız adına 155’i arayın. Güvenlik kameralarının izlenmesini talep ederseniz polis tüm kamera kayıtlarına ulaşacak ve kayıtları alacaktır. Kaskonuz var ise aynı gün bilgi vererek polis kaydı ile rapor tutturmanız gerekiyor.
Kaskonuzun olması hukuki işlemleri hızlandıracağından kaskonun önemi büyüktür. Kaskonuz yok ise polis şikayetinizde, şüphelendiğiniz kişileri belirtmenizde fayda var. Güvenlik kameraları aracınızı bulmanız için çok önemlidir. Aracınızda bir takip sisteminiz mevcut ise işlemlerin hızlılığına göre yine çok faydası olacaktır.

Oto faresi olarak bilinen oto hırsızlarının aracınızı gezmek için çalmayacağını bilmeli, ona göre hızlı hareket ederek aracınızın parçalara bölünmesini engellemelisiniz. Polis bu süreçte işlemler ile ilgilenirken sizin görgü tanığı bulmanız yararınıza olacaktır. Aracın bulunduğu yerde gittiği istikamet, kaç kişi olduğuna yönelik bilgi, bir eşkâl, polisin işini daha da kolaylaştıracaktır.

Şuna da göz atabilirsiniz: Dev Film Önerileri Arşivi, En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPress Themes